Dzisiaj jest: 6.8.2020, imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego

Jedno się kończy, aby zacząć mogło się coś nowego

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1238

Nowogardzki Festiwal Lato z Muzami to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym regionie. W niedzielę zakończyła się jego 22. edycja.

Jedno się kończy, aby zacząć mogło się coś nowego


Nowogardzki Festiwal Lato z Muzami to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym regionie. W niedzielę zakończyła się jego 22. edycja.

W trakcie festiwalu wyświetlono 50 filmów, z czego 14 festiwalowych, biorących udział w 5. odsłonie Konkursu Filmowa Młoda Polska. Jak co roku odbyły się także warsztaty dla dzieci Arteria, a specjalnie przygotowane przez artystów i uczniów widowisko, można było obejrzeć podczas finałowej prezentacji w niedzielę. Poza warsztatami artystycznymi zorganizowane zostały także zajęcia fotograficzne i dziennikarskie. Nie mogło zabraknąć także pleneru malarskiego, którego efekty możemy oglądać do 20 października w NDK. Nagrodę honorową za dotychczasowy dorobek reżyserski odebrała Joanna Kos-Krauze, która przyjęła ją także w imieniu swojego nieżyjącego męża Krzysztofa Krauze.

Gwiazdy w Nowogardzie

W Nowogardzie od lat goszczą podczas festiwalu największe gwiazdy, doceniane zarówno w kraju, jak i za jego granicami. Podczas tegorocznej edycji mogliśmy spotkać takie osobistości jak: Joanna Kos-Krauze, Jowita Budnik, Zbigniew Zamachowski, Marta Prus, Piotr Jaxa, Wojciech Stolarz i Piotr Domalewski.

Spotkania z artystami, które poprzedzał seans filmowy, były okazją do osobistego zapoznania się z daną postacią. Dla większości publiczności, która uczestniczyła w spotkaniach, były one niezwykłym doświadczeniem, bo te wielkie nazwiska, które często występują na dużych ekranach, tutaj były dostępne na wyciągnięcie ręki. Była możliwość wdania się w rozmowę, wysłuchania czy też zadania pytania gościom. Artyści z miłą chęcią dzielili się zarówno swoim doświadczeniem, jak i spostrzeżeniami na temat otaczającego nas świata.

Filmowa Młoda Polska

Filmowa Młoda Polska to już 5. odsłona konkursu, w którym udział biorą najlepsze polskie filmy krótkometrażowe. Z 14 tytułów zaprezentowanych w tym roku, jury, w skład którego wchodzili Jowita Budnik, Piotr Jaxa, Wojciech Solarz i Monika Marach Grand Prix Festiwalu i 2500 PLN otrzymał film „1410” Damiana Kocura. Wyróżnienie trafiło natomiast do Macieja Kawalskiego za film pt. „Atlas”.

Część rozrywkowa

Festiwal Lato z Muzami to nie tylko kultura i sztuka. Organizatorzy zadbali także o część rozrywkową. Podczas tegorocznej edycji mieszkańcy mogli bawić się podczas koncertu zespołu Leszcze na czele z Maciejem Miecznikowskim, Trio Luigi Pagano, Etna Kontrabande, a na zakończenie festiwalu zabawiał nas Kabaret Ciach.

Warsztaty fotograficzne i dziennikarskie

Efekty pracy uczestników warsztatów fotograficznych, które przez cały tydzień prowadził sam Piotr Jaxa, ceniony autor zdjęć filmowych oraz artysta fotografik, można obejrzeć na filmie (pod linkiem), który powstał podczas zajęć. Nowością podczas tegorocznej edycji festiwalu były warsztaty dziennikarskie. Uczestnicy pod czujnym okiem Anny Serdiukow i Izabeli Koladyńskiej pracowali nad pierwszym wydaniem Gazety Festiwalowej, która dostępna jest w NDK. W gazecie znajdziemy m.in. recenzje filmów wyświetlanych podczas festiwalu, które stworzyli uczestnicy zajęć.

Trzonem Lata z Muzami jest i zawsze będzie festiwal filmowy, na którym prezentowane są najnowsze trendy filmowe oraz klasyczne dzieła wielkich mistrzów. Dzięki organizatorom, którzy z roku na rok treścią zawyżają poprzeczkę, widzowie, których liczbę szacuje się na około 12 tysięcy, otrzymali ogromną dawkę emocji, wzruszeń i refleksji. Wyświetlane projekcje, mimo że nie należały do najłatwiejszych, niejednokrotnie rzucały widzom wyzwanie, zmuszając do dyskusji, do zastanowienia się nad egzystencją człowieka.

Kolejna edycja imprezy odbędzie się w dniach 8-14 lipca 2019 roku. Już dziś w imieniu organizatorów zapraszamy do uczestnictwa. Jako widzowie mamy nadzieję, że podczas 23. odsłony Nowogardzki Dom Kultury pod okiem dyrektora artystycznego festiwalu, którym od lat jest Krzysztof Spór, postawi na doskonałą jakość, tak jak to odbywało się do tej pory.

 
Polecane