Dzisiaj jest: 18.1.2019, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Starsza Pani ze Szczecina przelała 30 tysięcy złotych oszustom. Policja zapobiegła utracie pieniędzy

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 1222

Policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Nad Odrą dzięki informacji od pokrzywdzonej i swojej determinacji zapobiegli utracie ponad 30.000 złotych poprzez zablokowanie przelewu na konto oszusta.

Starsza Pani ze Szczecina przelała 30 tysięcy złotych oszustom. Policja zapobiegła utracie pieniędzy


Do próby wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą „na policjanta” doszło w Szczecinie. Wtedy to do policjantów z Komisariatu Szczecin Nad Odrą zgłosiła się zdenerwowana starsza pani, która poinformowała mundurowych o tym, że wypłaciła z banku ponad 30 tysięcy złotych i przelała je na  konto mężczyzny podającego się za policjanta.


74-letnia kobieta dopiero po dokonanej transakcji zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Seniorka słyszała wcześniej o takich przestępstwach ale rozmawiający z nią oszust wydawał się bardzo wiarygodny.

Sprawą natychmiast zajęli się szczecińscy policjanci, którzy we współpracy z pracownikami banku zablokowali przelew na konto oszusta. Cała kwota trafiła już na konto 74- latki.

Ten przypadek pokazuje, że oszuści nadal  nie odpuszczają stosując coraz wymyślniejsze legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby, wpędzić je w sytuację stresową, która uniemożliwia racjonalne myślenie i działanie.

Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci od nikogo nie żądają pieniędzy.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę, przekazanie pieniędzy krewnemu przez pośrednika czy wpłatę na konto, należy natychmiast się rozłączyć i potwierdzić informację u członków rodziny.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości należy zadzwonić pod nr 997 – po uprzednim rozłączeniu poprzedniej rozmowy - i opowiedzieć policjantowi o swoich podejrzeniach. Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i wypłatach z banku, zwłaszcza dużych sum pieniędzy. Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997.

Źródło: Policja
Polecane