Dzisiaj jest: 18.1.2019, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Pieniądze na wodociąg są, ale czy do Bochlina i Ptaszkowa popłynie woda?

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 1854

Radni zabezpieczyli potrzebne środki na realizacje prac związanych z budową wodociągu Dąbrowa Nowogardzka - Bochlin - Ptaszkowo - Grabin. Na projekt uchwały burmistrza się nie zgodzili.

Pieniądze na wodociąg są, ale czy do Bochlina i Ptaszkowa popłynie woda?


 

Radni Rady Miejskiej w Nowogardzie po raz kolejny pokazali, że najważniejsi są mieszkańcy. Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej uchwałą zobowiązali burmistrza Nowogardu do wykonania sieci wodociągowej m.in. do Bochlina i Ptaszkowa, o którą mieszkańcy walczą latami. Propozycja cięć w budżecie zaproponowana przez burmistrza nie spotkała się jednak z aprobatą większości Rady Miejskiej, gdyż wykreślała kilka ważnych gminnych zadań, które mają zostać wykonane w tym roku. W zamian za nie radni zaproponowali inne źródła, których przełożenie w mniejszym stopniu naruszyłaby ważne inwestycje w gminie.

Radna Jowita Pawlak zaproponowała przeniesienie środków m.in. z budowy tzw. Łącznika 700-lecia z ul. Dworcowa (cała uchwała poniżej), które wynosiły ponad 1,3 mln zł., zapewniając przy tym, że inwestycja nie jest jeszcze skreślona, gdyż na jej wykonanie został złożony wniosek o dofinansowanie, który w razie pozytywnego rozstrzygnięcia zmniejszy koszty gminy i umożliwi wykonanie inwestycji przy niewielkim wkładzie własnym.

Dzięki niemal 6-godzinnej debacie nad uchwałą radnym udało się „uratować” inwestycje, które w większości burmistrz już odtrąbił jako swój sukces, a teraz zaproponował wyrzucić je z budżetu. Są to m.in. budowa świetlicy w Wyszomierzu oraz ścieżki rowerowej do Wierzbięcina, przebudowy i remonty dróg w Czermnicy, Żabowie, i Nowogardzie (przy ulicy Świerkowej, Ogrodowej i Żeromskiego).

Po gorącej sesji mieszkańcy podziękowali radnym za pomoc. Dziękujemy Michałowi Kracie, Jowicie Pawlak, Michałowi Wiatrowi oraz Marcinowi Nieradce (pomimo że ten był przeciwny przyjętemu projektowi). Radni walczyli, jak walczą zawsze, a burmistrz wszelkimi sposobami próbował przeciągnąć sprawę Ptaszkowa i Bochlina, tak dugo, jak tylko się da- mówili podczas sesji.

Najgorętszy dotychczas temat tego roku po części został załatwiony. Po części, bo to, że radni zabezpieczyli potrzebne pieniądze na sfinansowanie wodociągu, nie oznacza do końca, że ten powstanie. Wszystko w rękach burmistrza. Mieszkańcy wsi, którzy domagali się sieci, chcą jednak wierzyć, że ten w tym przypadku wywiąże się ze zobowiązania, które nałożyła na niego rada. Dziękują także Telewizji Polskiej za zainteresowanie się temat, twierdząc, że dzięki tym dziennikarzom, ich wsparciu przy nagłośnieniu sprawy doczekają się bieżącej wody, o którą walczyli z nowogardzkim magistratem od lat.

 

Wypowiedzi mieszkańców Ptaszkowa podczas nadzwyczajnej sesji w sprawie wodociągu do ich wsi

Stanowisko Michała Wiatra w sprawie projektu uchwały burmistrza dot. wodociągu m.in. do Ptaszkowa

 

Stanowisko Michała Kraty w sprawie projektu uchwały burmistrza dot. wodociągu m.in. do Ptaszkowa

Stanowisko Bogumiła Gały w sprawie projektu uchwały burmistrza dot. wodociągu m.in. do Ptaszkowa

Polecane