Dzisiaj jest: 18.1.2019, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

300 tys. zł dla zachodniopomorskich gmin na programy in vitro

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 843

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz proponuje wsparcie realizacji programów in vitro na Pomorzu Zachodnim.

300 tys. zł dla zachodniopomorskich gmin na programy in vitro

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz proponuje wsparcie realizacji programów in vitro na Pomorzu Zachodnim. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego mogłaby trafić do par, mieszkających w gminach, które w tym roku uruchomią na swoim terenie takie przedsięwzięcia. Na ten cel zarezerwowano już 300 tys. zł. Projekt uchwały skierowano do radnych województwa, a jeszcze przed wakacjami powinien się nim zająć Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego.

 

- Wiemy, że zachodniopomorskie samorządy szykują się do wdrożenia programu in vitro. Słyszymy m.in. o działaniach w Koszalinie czy Szczecinku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym chcemy finansowo wspomóc te starania, tym bardziej, że procedury związane z certyfikowaniem przedsięwzięcia należą do czasochłonnych i nie są proste. Wybrany na tym etapie przez nas wariant wsparcia pozwoli, w przypadku startu programu, przekazać zainteresowanym samorządom środki sprawnie i skutecznie. - przyznaje zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Niepłodność to narastający problem zdrowotny i społeczny, którego skala systematycznie wzrasta, obejmując coraz większą część populacji. Zwiększenie dostępności do zaawansowanych metod leczenia niepłodności stanowi istotne i ważne działanie nie tylko zdrowotne, ale i społeczne. To główne powody opracowania dokumentu „Pomoc finansowa dla jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa zachodniopomorskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro)”, który 23 kwietnia 2018 r. przyjął Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Województwo Zachodniopomorskiego chce jeszcze w 2018 r. zaproponować zachodniopomorskim samorządom kwotę 300 tys. złotych, a o środki mogły by się starać te gminy, które pomyślnie przejdą proces certyfikacji oraz uruchomią program in vitro na swoim terenie. Dokument został skierowany pod obrady Sejmiku Województwa.

Źródło: WZP
Polecane