Dzisiaj jest: 16.12.2018, imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Radni walczą o Kulice i Warnkowo

Dodano: rok temu Czytane: 1210

Radni są za budową zarówno chodnika do Warnkowa, jak i ciągu pieszo- rowerowego w Kulicach.

Radni walczą o Kulice i Warnkowo

W związku z Państwa pytaniami, czy powstanie chodnik w Warnkowie, burmistrz Nowogardu Robert Czapla uprzejmie informuje na swoim FB, że w piątek 9 marca odbyła się sesja radnych w tej sprawie. Jak czytamy dalej- "Niestety radni nie podjęli uchwały o zabezpieczeniu 50% wartości inwestycji na to zadanie, mimomimo że drugie 50% pieniędzy wykłada Urząd Marszałkowski w Szczecinie. Przed głosowaniem w sprawie zapewnienia finansowania budowy chodnika, część radnych opuściła salę, sprawiając, że nie było wystarczającej ilości osób do podjęcia decyzji. W związku z tym dokończenie tej sesji i głosowanie nad uchwałą w sprawie chodnika w Warnkowie odbędzie się w środę 21 marca o godz. 9.00". Jak dodaje burmistrz na końcu swojego wpisu, "po sesji przedstawi Państwu, jaka jest ostateczna decyzja radnych w tej sprawie oraz kto jak głosował".

Nie musimy jednak czekać do 21 marca, gdyż wyniki głosowania są do przewidzenia. Po niemal 5-godzinnej dyskusji, jaka odbyła się podczas ostatniej sesji, wniosek jest jeden: większość radnych nie opowie się za projektem uchwały przygotowanym przez burmistrza, który zakłada przekazanie środków na budowę chodnika do Warnkowa z budżetu zabezpieczonego na budowę ciągu pieszo-rowerowego w Kulicach.
Radni opozycji są zdania, że obie inwestycje są niezbędne dla mieszkańców naszej gminy i przyjeli uchwały intencyjne w tych tematach, jednak nie wyrażają zgody na realizacje jednej inwestycji, kosztem drugiej.  Niejednokrotnie podczas obrad słyszeliśmy, że należy podjąć wszelkie możliwe działania zmierzające do realizacji obu inwestycji.

Jak nie raz zostało podkreślone podczas piątkowej sesji, środki na inwestycję w Kulicach zostały wpisane do budżetu gminy w grudniu 2017 r. Jest realna szansa na rozpoczęcie tego zadania w tym roku, więc nie ma żadnych podstaw, aby pieniądze na to zadanie można było w tym momencie przekazać na inny cel, czyli jak zaplanował burmistrz Robert Czapla, na budowę chodnika do Warnkowa. Jedyną realną szansą na rozpoczęcie budowy chodnika do miejscowości Warnkowo jest znalezienie innego źródła finansowania tej inwestycji, co radni podkreślali przez całą sesję. Burmistrz wydawał się głuchy na te apele i nie brał na tamten moment takiego rozwiązania pod uwagę.

Za uchwałą, czyli powtórzmy, za zabraniem z budżetu pieniędzy na ścieżkę w Kulicach najprawdopodobniej zagłosują wyłącznie radni z partii rządzącej.

Czy burmistrz wsłucha się w głosy radnych tak, jak zazwyczaj wsłuchuje się w głosy mieszkańców? Czy wyciągnie wnioski z niemal 5-godzinnej debaty, jaka odbyła się w zeszły piątek w nowogardzkim ratuszu? Czy zaproponuje inne źródło finansowania inwestycji w Warnkowie? Jeśli władzy wykonawczej, czyli burmistrzowi będzie zależało na tej inwestycji na pewno wraz ze skarbnikiem znajdą inne wyjście z tej sytuacji, a radni 21 marca zagłosują „za" przyjęciem projektu uchwały co w konsekwencji doprowadzi do realizacji zadania.

Poniżej przedstawiamy krótkie wypowiedzi z sesji w sprawie chodnika do Warnkowa, jak i ciągu pieszo-rowerowego w Kulicach. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem w całości, aby każdy mógł wyrobić sobie własne zdanie.

Plan burmistrza Roberta Czapli i trafna riposta radnego Michała Kraty.
 

 
Starosta Tomasz Kulinicz chce inwestycji, która jak twierdzi, "jest realna do rozpoczęcia w tym roku".
 
Radny Michał Krata- "Pieniądze na chodnik w Warnkowie są zdejmowane z inwestycji z Kulic".

 

"Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych dzieci...  Ja na Pana głosowałem, a teraz się tego wstydzę. Bo oszukał Pan mnie".- powiedział podczas sesji mieszkaiec Kulic.
 

Głos podczas dyskusji zabrał także mieszkaniec Warnkowa, który podobnie jak radni dostrzega problem a jego stanowiska na stronie urzędu na pewno nie znajdziemy.
 

"Władza wykonawcza zawsze podsuwa nam sprytnymi zabiegami uchwały, aby wykonać pewne zadania kosztem zadań budżetowych"- mówi radny Bogumił Gała.
 

Radna Lidia Bogus twierdzi, że pieniądze na Kulice są w budżecie a chodnik w Warnkowie można zrobić z pieniędzy z rezerwy.

 
 


 
Polecane