Dzisiaj jest: 28.3.2023, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Czy sprawą próby odwołania sołtysa Wyszomierza zajmie się prokuratura? (video)

Dodano: 5 lat temu

7 lutego w remizie OSP w Wyszomierzu odbyło się zebranie sołeckie w sprawie odwołania sołtysa wsi. Przebieg był na tyle szokujący, że jego obszerne fragmenty zamieszczamy poniżej.

Czy sprawą próby odwołania sołtysa Wyszomierza zajmie się prokuratura? (video)
W dniu 7 lutego w remizie OSP w Wyszomierzu odbyło się zebranie, które zostało zwołane przez burmistrza Nowogardu na wniosek mieszkańców, a dotyczyło odwołania sołtysa wsi. Przebieg spotkania był na tyle szokujący, że jego obszerne fragmenty zamieszczamy poniżej.

Przyglądając się temu spotkaniu, można odnieść wrażenie, że cala sytuacja od początku wymknęła się spod kontroli prowadzącego, którzy w jawny sposób lekceważyli zarówno sołtysa, jak i pozostałych mieszkańców sołectwa. Z punktu widzenia obserwatora mamy ogromne wątpliwości czy procedura odwołania z funkcji sołtysa została przeprowadzona w sposób zgodny ze statutem sołectwa.

Statut sołectwa Wyszomierz w rozdziale 6 par. 34 pkt. 4 wyraźnie stwierdza, że odwołanie z zajmowanej funkcji jest podejmowane w głosowaniu tajnym, po wysłuchaniu osoby, której dotyczy, chyba że osoba ta nie uczestniczy w posiedzeniu. Jak widzimy i słyszymy na nagraniu poniżej, tej możliwości wczoraj został pozbawiony zainteresowany sołtys. Mimo że organ wykonawczy, jakim jest burmistrz, powinien przestrzegać prawa, wczoraj jego zastępca świadomie i z premedytacja ograniczył prawa sołtysa do zabrania głosu.
 

 
Statut sołectwa w rozdziale 6 par. 34 pkt. 3 jasno określa, że wniosek o odwołanie sołtysa powinien być sporządzony w formie pisemnej i winien zawierać uzasadnienie. Pomimo wielu próśb mieszkańców sołectwa, jak i samego sołtysa, zarówno wniosek jak i jego uzasadnienia nie zostało zaprezentowane i odczytane. Mieszkańcy zostali pozbawieni elementarnego prawa do informacji. Sam zainteresowany sołtys w rozmowie z nami powiedział, że nie udostępniono mu nawet do wglądu uzasadnienia wniosku, nie miał pojęcia, co zarzucają mu mieszkańcy, którzy podobno podpisali się pod wnioskiem.
 

 
Przeciwko odwołaniu sołtysa zagłosowały 62 osoby, 24 zagłosowały za jego odwołaniem. Wynik glosowania został przyjęty owacjami na stojąco, co widać na zamieszczonym poniżej nagraniu. Dopiero po oficjalnym ogłoszeniu przez przewodniczącego zebranie wyników, do głosu został dopuszczony sołtys. Przemowę, jaką wygłosił, zostawimy do Państwa oceny.

Dziś próbowaliśmy dotrzeć do przedmiotowego wniosku. Niestety gmina robiła wszystko, żeby go nam nie udostępnić. Co ciekawe, protokół ze spotkania nie został prawdopodobnie sporządzony zgodnie z prawem. Prosząc o jego udostępnienie w dniu dzisiejszym, usłyszeliśmy od urzędnika, że podczas zebrania był taki bałagan, że powołana komisja złożyła podpisy (IN BLANCO?) na pustym dokumencie, a sam protokół ma być dopiero uzupełniony.

Mimo początkowej niechęci do okazania wniosku urząd zdecydował się takowy jednak nam wydać. To, co otrzymaliśmy, zamieszczamy poniżej. Mamy jednak ogromne wątpliwości, czy dokument, który został nam wydany, jest kopią oryginalnego wniosku, którego niestety nam nie okazano. Na piśmie brakuje uzasadnienia, nie jest podany numer przydziału, a także nie do końca wiadomo, czy rzekome 60 osób, które miały się podpisać pod pismem są mieszkańcami Wyszomierza i czy mieli na pewno prawo złożyć taki podpis.
 
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • poszedł na rympał
    2018-02-09 12:20:41 Zgłoś
    Brzydko to wszystko pachnie. Pan burmiszcz nie ma się już czym zajmować?
Polecane