Dzisiaj jest: 2.8.2021, imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana

 21 maja obchodzimy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.

Dodano: 4 lata temu Autor:

50 tysięcy polaków nie wie o swoim zakażeniu.

 21 maja obchodzimy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.
Już po raz 35 na całym świecie obchodzony jest Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.

21 maja obchodzimy AIDS Memorial Day, czyli Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.  W tym dniu organizacje pozarządowe z całego świata informują o tragicznym bilansie epidemii i zwracają uwagę, że rozwiązanie tego problemu nie leży tylko w rękach rządów.

Każdy z nas może dowiedzieć się więcej, podejmować bezpieczniejsze zachowania, zrobić test na HIV, a w przypadku zakażenia – podjąć leczenie.

W ciągu ostatnich 32 lat w Polsce  wirusa HIV wykryto u 21 tys. Osób, 3431 z nich zachorowało na AIDS, z czego 1 361 osób zmarło.

Niestety statystyki pokazują, że strach przed chorobą jest tak wielki, że zamiast zrobić badania i mieć pewność, często odsuwamy te myśli od siebie i wolimy żyć w nieświadomości, wierząc, że temat HIV nas nie dotyczy.
 

- Szacuje się, że osób nieświadomych swojego zakażenia jest od 50 do 70 procent osób żyjących z HIV w Polsce. Różne dane mówią o różnych liczbach, ale około 50 tysięcy Polaków jest zakażonych i o tym nie wie - mówi dla TVN Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
 

Świadomość i wiedza w dzisiejszych czasach daje nam przewagę nad tą chorobą. Obecnie stosowana terapia lekami daje możliwość zarażonym wirusem HIV na normalne życie, więc nie bójmy się badań.
 
Źródło: pozytywnieotwarci, TVN
Polecane