Dzisiaj jest: 2.8.2021, imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana

Zwracajmy uwagę na swoj rower!

Dodano: 4 lata temu

W okresie wiosenno-letnim wzrasta liczba kradzieży rowerów. Złodziej potrafi upatrzyć sobie właściciela jednośladu i obserwować go.

Zwracajmy uwagę na swoj rower!

Wystarczy wtedy tyko chwila nieuwagi, a możemy stracić rower. Niezabezpieczone jednoślady giną z różnych miejsc. Aby zapobiec utracie „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie.
 

Każdego roku w okresie wiosenno-letnim policjanci odnotowują więcej zgłoszeń kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod szkół, a nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza.


W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Warto, więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej, jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku. 

Sposobem, który może chronić przed kradzieżą, ale przede wszystkim pozwala na późniejszą identyfikację roweru lub jego właściciela jest jego oznakowanie. 

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo kradzieży naszego roweru i przeciwdziałać takim czynom należy przestrzegać następujących zasad: 
- przypinając rower, najlepiej przypiąć jednocześnie ramę i koło, 
- w czasie dłuższego postoju w niezbyt bezpiecznym miejscu warto odpiąć nawet siodełko, 
- nigdy nie zostawiaj niezabezpieczonego roweru nawet na chwilkę, 
- zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli jej nie posiadasz to spisz nr fabryczny, nazwę roweru i jego cechy charakterystyczne np. otarcia (dobrze jest posiadać również zdjęcie jednośladu),

- oznakuj swój rower, gdyż brak cech identyfikacyjnych uniemożliwia często ustalenie właściciela odzyskanego roweru,

- zanotuj markę i typ roweru, zrób mu zdjęcie,

- przy zakupie roweru pamiętaj, aby sprzedawca zawsze wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru który kupujesz,

- nie pozostawiaj swojego jednośladu bez opieki w miejscach o dużym natężeniu ruchu, jeżeli musisz go zostawić, załóż tzw. „blokadę” i staraj się mieć go na widoku,

- zwróć uwagę na osoby obce kręcące się po klatkach schodowych, zainteresuj się nimi, zapytaj czego lub kogo szukają, przyjrzyj się im, zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą być pomocne przy ustaleniu tożsamości ewentualnych złodziei,

- nie dawaj nieznajomym przejechać się twoim rowerem,

- nie kupuj okazjonalnie roweru od nieznanej osoby – może być kradziony.


Takie dane znacznie ułatwią policjantom odzyskać rower w przypadku jego kradzieży. Istnieje również możliwość ubezpieczenia roweru przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej. 

Źródło: KP Stargard
Polecane