Dzisiaj jest: 7.2.2023, imieniny: Ryszarda, Teodora, Wilhelminy

Regeneracja turbosprężarek. Naprawa turbiny alternatywą dla nowej

Dodano: 2 lata temu Autor:

Koszty zakupu turbosprężarki mogą osiągnąć nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Regeneracja turbosprężarek. Naprawa turbiny alternatywą dla nowej

Jej regeneracja jest kilkakrotnie tańsza, a prace przeprowadzone w profesjonalnym zakładzie są gwarancją długiego jej użytkowania i bezawaryjnej pracy. Jak wygląda regeneracja turbosprężarek w Stargardzie i innych miastach w Polsce?
 

Przyczyny awarii turbosprężarki

Regeneracja turbosprężarek jest tańszą alternatywą dla wymiany ich na nowe. Jest to część, która ulega uszkodzeniu, co jest efektem nieprawidłowej eksploatacji pojazdu, naturalnego jej zużycia lub też jej wad fabrycznych. Jedną z przyczyn jest uszkodzenie turbosprężarki przez ciała obce, co skutkuje wyszczerbieniem lub połamaniem łopatek turbiny lub koła kompresji. Może to wynikać m.in. z przedostania się do wnętrza turbosprężarki pękniętych elementów. Dużym problemem jest zanieczyszczony olej, który odpowiada za rysy na łożyskach. To z kolei jest następstwem np. niesprawnego zaworu przelewowego filtra oleju lub niskiej jakości oleju silnikowego. Ponadto regeneracja turbosprężarek jest często przeprowadzana w przypadku ich uszkodzenia na skutek powtarzających się przerw w dostawie oleju. Dochodzi do tego w momencie nieużytkowanego przez dłuższy czas pojazdu, nieprawidłowego uruchamiania silnika lub przy niskim ciśnieniu oleju, co którego dochodzi przy niewłaściwym smarowaniu.
 

Regeneracja turbosprężarek. Jak wygląda proces naprawy?

Regeneracja turbosprężarek w Stargardzie i w zakładach znajdujących się w innych miastach jest procesem wieloetapowym. W pierwszej kolejności specjalista analizuje stan techniczny turbosprężarki, przeprowadza kontrolę z uwzględnieniem uszkodzeń mechanicznych. Sprawdza się również luz osiową i promieniową wirnika turbosprężarki i wysterowanie układu regulacji ciśnienia doładowania. Następnie turbosprężarka zostaje rozłożona na części składowe. To moment, kiedy jeszcze dokładniej oceniana jest jej kondycja. Właśnie na tym etapie można dostrzec więcej bardziej zaawansowanych i skomplikowanych uszkodzeń. Te elementy, które są sprawne, zostają oczyszczone, z kolei uszkodzone wymienione na nowe. Regeneracja turbosprężarek w Stargardzie zawsze obejmuje wymianę całego uszczelnienia i łożysk ślizgowych.

To, co jest uważane za najważniejsze przy regeneracji turbosprężarek, to właściwe zbalansowanie ich układu wirującego. Wykonywane jest jego wyważenie, a następnie doważany jest cały układ wirujący. Turbosprężarka pracuje wtedy w bardzo podobnych warunkach, jakie panują w silniku spalinowym. Na koniec wszystkie elementy zostają złożone, a układ regulacji ciśnienia doładowania odpowiednio wysterowany. 

Regeneracja turbosprężarek to zaawansowane prace, które przynoszą pożądane efekty tylko przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi i maszyn. Niezbędne są też doświadczenie i umiejętności fachowców, dzięki którym możliwa jest prawidłowa ocena stopnia uszkodzenia i właściwie przeprowadzona naprawa pod kątem ewentualnych niesprawności.

 
Turbo regeneracja

Regeneracja turbo