Dzisiaj jest: 28.3.2023, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Gmina chciała dokończyć ścieżkę dookoła jeziora przy pomocy kredytu. Radni się nie zgodzili

Dodano: 3 lata temu Autor:

Gmina chciała zaciągnąć pożyczkę na 5 lat, aby dokończyć ścieżkę wokół jeziora nowogardzkiego. Radni powiedzieli NIE"

Gmina chciała dokończyć ścieżkę dookoła jeziora przy pomocy kredytu. Radni się nie zgodzili

Gmina chciała zaciągnąć pożyczkę na 5 lat, aby dokończyć ścieżkę wokół jeziora nowogardzkiego. Radni powiedzieli "NIE"

Jak informował podczas dzisiejszej sesji skarbik, gmina otrzymała możliwość zaciągnięcia pożyczki w kwocie 1,2 mln zł na bardzo dobrych warunkach. Oprocentowanie miało wynosić 2%, a okres spłaty miał się rozłożyć na 5 najbliższych lat. Dodatkowo ostatni rok spłaty, czyli 20% całej pożyczki miał być umorzony przez pożyczkodawcę, przez co gmina otrzymałaby bonus w wysokości około 240 tys. zł.

Radni podczas głosowania nie wyrazili zgody na pożyczkę, tym samym nie zgodzili się, aby w tym roku etap leśny ścieżki mógł być wykonany.

Jak twierdził radny Kania- "z punktu ekologicznego i ekonomicznego ta uchwała jest niezasadna". Według radnego są inne potrzeby. "Potrzebna jest ścieżka do Kulic, bo giną ludzie... potrzebne są bezpieczne przejścia dla pieszych, bo ciągle jeszcze dużo u nas w mieście ginie ludzi"- mówił podczas sesji.

Radny Kania w imieniu klubu NOWA oznajmił, że jedyne, na co mogą się zgodzić, to wpisanie tej inwestycji do budżetu na rok 2021, co oznaczałoby, że ostatni etap ścieżki, przebiegający przez teren leśny w całości byłby sfinansowany ze środków własnych gminy.

Walka o dokończenie ostatniego etapu inwestycji trwa już od dłuższego czasu. "W zeszłym roku nie zgodziliście się na dokończenie tej inwestycji. Wówczas finansowanie było 60% środków z zewnątrz i 40 z budżetu. Środki te przepadły. W tej chwili jest 20% z zewnątrz i 80% z gminy, a w przyszłym roku może nie być nic"- tłumaczył z-ca burmistrza K. Kolibski.

Ostatecznie odrzucono projekt większością głosów radnych z klubu PiS i NOWA. Rozsądniej, według radnych "nowej większości w radzie" jest pokrycie kosztów inwestycji jednorazowo ze środków własnych gminy bez dofinansowania, niż spłacać kredyt przez 5 lat, z czego ostatnia rata w wysokości 20% zaciągniętej pożyczki byłaby umorzona.
Polecane