Dzisiaj jest: 6.8.2020, imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego

Za segregowane zapłacimy 1 zł więcej. Niesegregowane śmieci razy dwa

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 1743

Radni przegłosowali nowe stawki. Zmiany w cenniku są nieznaczące dla osób segregujących odpady

Za segregowane zapłacimy 1 zł więcej. Niesegregowane śmieci razy dwa

Nowa uchwała przyjęta w zeszłym tygodniu przez większość radnych Rady Miejskiej w Nowogardzie narzuca zwiększenie dotychczasowych opłat za wywóz nieczystości o 1 zł w przypadku gospodarstw segregujących odpady. Osoby niesegregujące będą płacić dwukrotność stawki podstawowej.

Przy zbiórce odpadów segregowanych stawki w gospodarstwie wyniosą:
1-osobowym - 16 zł
2-osobowym - 25 zł
3-5-osobowym - 38 zł
6 i więcej osób- 46 zł

Mieszkańcy, którzy do tej pory nie segregowali śmieci, zapłacą stawkę podwojoną tj. 32, 50, 76 i 92 zł.

Uchwała ma wejść w życie z dniem pierwszego maja, o ile nie zostanie zakwestionowana przez RIO.

To nie jest ostatnia podwyżka w tym roku. Kolejnej możemy się spodziewać w okresie okołowakacyjnym, po tym, jak gmina rozstrzygnie nowy przetarg na odbiór odpadów komunalnych. Stawki od września mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent.

Od września zgodnie z nowelizacją ustawy o odbiorze nieczystości, zniknie z deklaracji termin odpadów nieselektywnych. Wszyscy mieszkańcy, bez względu na to, czy śmieci segregują, czy też nie będą płacić jedną stawkę obowiązującą za odpady selektywne.

W przypadku kiedy odpady komunalne nie będą segregowane lub ich segregacja nie będzie zadowalająca, gmina w trybie postępowania administracyjnego będzie nakładać na mieszkańców kary w wysokości od dwu- do czterokrotności stawki podstawowej.

Obecnie w gminie Nowogard niewiele ponad 20 procent mieszkańców zadeklarowało zbiórkę selektywną, co oznacza, że od października prawie 80% z nas będzie podlegało karom finansowym, jeśli nie zaczną segregować odpadów..
Polecane