Dzisiaj jest: 10.7.2020, imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

Wiemy jak płacić mniej za śmieci

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 3049

Aby większość mieszkańców mogła uniknąć planowanej ponad 60% podwyżki za wywóz odpadów jedynym rozwiązaniem jest ich segregacja.

Wiemy jak płacić mniej za śmieci
Aby większość mieszkańców mogła uniknąć planowanej ponad 60% podwyżki za wywóz śmieci jedynym rozwiązaniem jest ich segregacja.

Nie potrzeba rzetelnego radia, publicznej telewizji ani nawet polemiki radnych na portalach społecznościowych.


Grunt to umieć znaleźć rozwiązanie problemu. Dlaczego żaden z radnych na to nie wpadł? To jest tak proste, że aż genialne.

Dlaczego wzrosły ceny? Czy faktycznie musimy płacić więcej?

Na to pytanie odpowiedź powinni znać wszyscy radni. W pierwszej kolejności przewodniczący RM Marcin Nieradka, który to, analizując jego wpisy na FB i wypowiedzi publiczne, ma najwięcej do powiedzenia w sprawie.
Odnosząc się personalnie napisalibyśmy - Panie Nieradka, to nikt inny, jak partia rządząca, do której Pan należy, zainicjowała nam wielką rewolucję śmieciową. Efektem tej rewolucji są tak drastyczne podwyżki. Więc o co tak naprawdę chodzi?

Radny Nieradka wbrew logice broni portfeli mieszkańców, zapominając przy tym o idei wprowadzonych zmian przez jego partię. Ideą ustawy śmieciowej, która została uchwalona w zeszłym roku jest zachęcenie lub nawet wymuszenie poprzez drastyczny wzrost cen, segregację odpadów.

W ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach mamy zapis, że w przypadku gdy właściciel nieruchomości nie stosuje się do obowiązku segregowania odpadów będzie zobowiązany płacić stawkę podwyższoną. Ustawa określa też jej wysokość, która nie może być niższa niż dwukrotna wysokość, ale nie wyższa niż czterokrotna wysokość stawki podstawowej, czyli stawki za odbiór odpadów selektywnych. Zaproponowane kwoty przez gminę Nowogard są zatem najniższymi z możliwych.

Ze wpisów Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej wynika, że 90% mieszkańców nie segreguje śmieci. To właśnie tę grupę dosięgnąć mają największe podwyżki. Słowem nie wspomina się o osobach segregujących śmieci. Dlaczego? Za mały wzrost ceny? Nie byłoby takiego efektu? No tak, na kim zrobiłaby wrażenie podwyżka piętnastoprocentowa? Czy to nie jest zwyczajna manipulacja?

Czy w tej wojnie śmieciowej chodzi jedynie o rozgłos i nabijanie punktów przed kolejną kampanią wyborczą? Może jest to sprowokowane chęcią przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza? Gdzie w tym całym zamieszaniu jest zdrowy rozsądek i działanie zgodnie z obowiązującą ustawą "śmieciową"?

Dlaczego żaden z radnych słowem nie wspomina w swoich wypowiedziach, że każdy mieszkaniec, którego potencjalnie może dotknąć ponad 60% podwyżka, może zaoszczędzić połowę tej kwoty zwyczajnie segregując śmieci?

Nowogard jest fenomenem.

CHCĄC PŁACIĆ MNIEJ ŚMIECI NALEŻY JE SEGREGOWAĆ!


Poniżej tabelka zapożyczona z fb Michała Wiatra przedstawiająca rzeczywistą wysokość wzrostu cen.

 
!
Polecane