Dzisiaj jest: 10.7.2020, imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

"Przewodnicząca uciekła z sesji." Czy złamała prawo?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 4054 Autor:

Duże wątpliwości budzi fakt, czy J. Pawlak podczas dzisiejszej sesji zgodnie z prawem przerwała obrady.

"Przewodnicząca uciekła z sesji." Czy złamała prawo?

Duże wątpliwości budzi fakt, czy J. Pawlak podczas dzisiejszej sesji zgodnie z prawem przerwała obrady.

Przewodnicząca Pawlak podczas dzisiejszej sesji RM zarządziła przerwę w obradach do przyszłego tygodnia. Czy było to zgodne z prawem?

Zgodnie ze statutem gminy Nowogard, przewodniczący RM może podjąć samodzielną decyzję o krótkiej przerwie. W statucie mamy zapis, że przerwa w obradach stanowić musi wniosek formalny, który podlega głosowaniu. Mówiąc wprost, taki wniosek musi zostać przegłosowane przez radnych. Przewodniczący RM może podjąć samodzielną decyzję jedynie o krótkiej przerwie.

J. Pawlak, wraz z pozostałymi członkami klubu NOWA mimo tej wiedzy opuściła sale obrad, informując, że zarządza przerwę do przyszłej środy.

Jak informował burmistrz Czapla, odroczenie sesji zarządzeniem przewodniczącej było ewidentnym złamaniem prawa.

Konsekwencją przerwania obrad przez przewodniczącą Pawlak, która dziś zastępowała nieobecnego M. Nieradkę były zmiany w uchwale, mówiące o przesunięciu środków z budżetu na remont Placu Wolności. Jak niejednokrotnie słyszeliśmy od radnych nowej większości w radzie (PiS i NOWA) ten wydatek na tle innych potrzeb gminy na tę chwilę jest zbędny.

Na dzisiejszą nadzwyczajną sesję przybyło sześciu radnych z Klubu NOWA, z kubu PiS nie było nikogo. Mała frekwencja opozycji umożliwiłaby burmistrzowi i jego radnym dokonanie tych zmian i remont placu byłby realny do wykonania w tym roku.

Czy radni NOWA na czele z przewodniczącą Pawlak wystraszyli się przegranej w głosowaniu i dlatego opuścili sale obrad? Czy doszło do złamania prawa? Czy jest to objaw bezradności? Czy dzisiejsza decyzja radnej Pawlak o przerwaniu obrad zostanie zaskarżona?


Poniżej część dzisiejszej nadzwyczajnej sesji. Całość dostępna będzie na gminnym kanale na You Tube w późniejszym czasie pod linkiem https://www.youtube.com
 

Poniżej autopoprawka burmistrza do uchwały, po której część radnych z przewodniczącą na czele wyszła z sali obrad.

Polecane