Dzisiaj jest: 10.7.2020, imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

Gmina zawiesza odbiór śmieci bo wzrosły koszty

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 563

Utoniemy w śmieciach? Gmina zawiesza odbiór odpadów


Od początku miesiąca dostajemy informacje o przepełnionych śmietnikach. Jak informują nas internauci, niektóre z nich były przeładowane już w okresie świątecznym i od tamtej pory (przynajmniej do zeszłego wtorku) nadal nie zostały opróżnione. Jak się okazuje stan ten jest spowodowany zawieszeniem przez  gminę wywozu części nieczystości.

Na tę chwilę odwołana została planowana w marcu zbiórka odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zawieszony zostanie także odbiór wszystkich odpadów gromadzonych w pojemnikach do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Nie będą odbierane także tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe od właścicieli nieruchomości.

Zawieszenie odbioru nieczystości, jak tłumaczy gmina, spowodowana jest brakiem środków pieniężnych. Brak finansów natomiast jest konsekwencją decyzji "nowej większości w radzie" (klub PiS i NOWA), która nie zgodziła się na podniesienie opłat za odbiór nieczystości. Brak wprowadzenia zmian w systemie opłat "śmieciowych" spowodował, że pobierane do tej pory stawki nie pokrywają rzeczywistych kosztów związanym z funkcjonowaniem systemu zagospodarowania odpadami na terenie gminy Nowogard.

Problem z podwyżkami za śmieci jest ogólnokrajowy. Stawki za odbiór nieczystości wzrosły z nowym rokiem w całej Polsce. Nie inaczej sprawa wygląda w Nowogardzie. Celowy Związek Gmin RXXI, który odbiera odpady z naszego terenu podniósł swoje ceny, co spowodowało realny wzrost kosztów obsługi ich wywozu dla gminy.

Według Ministerstwa Środowiska - system gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach powinien być tak zbilansowany, aby się w pełni finansował się sam. W ocenie władz Nowogardu bez wzrostu cen w  gminie nie jest to możliwe.

 
Polecane