Dzisiaj jest: 10.7.2020, imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

Obniżyli podatek od nieruchomości

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 1695

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej większością głosów tzw. „nowej większości w radzie” (klub NOWA i PiS) obniżony został podatek od nieruchomości.

Obniżyli podatek od nieruchomości

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej większością głosów tzw. „nowej większości w radzie” (klub NOWA i PiS) obniżony został podatek od nieruchomości.

To już drugi podatek, który został obniżony w ostatnim czasie. W zeszłym miesiącu opozycja przegłosowała obniżenie podatku od środków transportu.

Według radnych SLD i PSL projekt uchwały Nieradki jest populistyczny, a mieszkańcy tak naprawdę niewiele na tym zyskają. Radny Rafiński przeliczył, że sam zaoszczędzi ok. 14 zł. W kieszeni przeciętnego mieszkańca zostanie około 10 zł rocznie.
Podczas dyskusji nad projektem uchwały głos zabrali mieszkańcy i pracownicy nowogardzkiego szpitala, którzy uważają, że zamiast obniżać podatki, lepiej byłoby zadbać o gminę i inwestować globalnie w jej rozwój.

W skali jednostki obniżenie podatku jest nieznaczące i płatnicy jej nie odczują. Odczuje to budżet, który straci około 600 tys. zł. Przypomnijmy, że z budżetu gminy finansowane są jednakowo inwestycje, placówki edukacyjne czy też sama służba zdrowia.

Na sposób zwiększenia wpływów w gminnej kasie, bez którego trudne będzie chociażby dofinansowanie nowogardzkiego szpitala czy też realizacja nowych inwestycji wpadła radna Pawlak. Podczas listopadowej sesji podzieliła się pomysłem nowego podatku.

Jej zdaniem mieszkańcy powinni solidarnie płacić „podatek na szpital". Radna chce w tej sprawie przeprowadzić referendum na koszt gminy, w które większość biorących w nim udział podejmie decyzję. Nowy „podatek” według wizji radnej miałby być przymusową daniną, którą płacić miałby każdy mieszkaniec zameldowany na terenie naszej gminy. Wpływy miałyby być sygnowane i przeznaczone na nowogardzki szpital.

Tylko w przyszłym roku straty szpitala szacowane są na około 2,5 mln zł. Jeśli kwota ta miałaby pochodzić z nowego podatku, każdy mieszkaniec, bez względu na wiek i statut społeczny musiałby obowiązkowo wpłacić do gminnej kasy około 90 zł rocznie.
Polecane