Dzisiaj jest: 10.7.2020, imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

Pomoc dla rolników: ARiMR przedłuża termin składania wniosków

Dodano: 9 miesięcy temu Czytane: 1278

O dwa tygodnie, do 15 listopada 2019 r., został przedłużony termin składania wniosków o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Pomoc dla rolników: ARiMR przedłuża termin składania wniosków
Jak informuje Marcin Nieradka Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Powiatu Goleniowskiego - O dwa tygodnie, do 15 listopada 2019 r., został przedłużony termin składania wniosków o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór 3 października i do piątku 18 października na konta rolników przelała w ramach pomocy suszowej blisko 395 mln zł.

Do piątku 18 października, do biur powiatowych Agencji w całej Polsce trafiło ich blisko 155 tys. wniosków o udzielenie pomocy.

Z dnia na dzień rośnie również liczba wniosków składanych w Powiecie Goleniowskim. Do tej pory o udzielenie pomocy wystąpiło 120 rolników. ARiMR na konta rolników z Powiatu Goleniowskiego wpłaciła już 1 mln 399 tys. zł.

Pomoc jest udzielana na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową, w przypadku, gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, wynoszą, co najmniej 30 proc. danej uprawy.

Wysokość pomocy jest zróżnicowana i zależy od wielkości szkód powstałych na powierzchni danej uprawy lub od obsady posiadanych przez rolnika zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie w przypadku pomocy do użytków zielonych w gospodarstwie.

Najwyższa pomoc, w stawce 1 000 zł do 1 ha, zostanie przyznana do tych upraw, gdzie szkody wyniosły, co najmniej 70%, w tym również do wieloletnich użytków zielonych, jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków. Niższa stawka pomocy, 500 zł do 1 ha, zostanie przyznana do upraw, w których szkody wyniosły, co najmniej 30% i mniej niż 70% oraz do wieloletnich użytków zielonych, gdzie szkody wyniosły, co najmniej 30% i mniej, niż 70%, jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków.

Stawka pomocy w wysokości 500 zł na 1 ha zostanie również przyznana w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości, 70%, jeżeli w gospodarstwie jest niska obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków. Natomiast w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości, co najmniej 30% i mniej niż 70%, przy jednoczenie niskiej obsadzie zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków, zostanie przyznana pomoc w stawce 250 zł na 1 ha.
Polecane