Dzisiaj jest: 24.1.2020, imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Nielegalny zakaz wprowadzania psów, ale sprzątać po nich trzeba

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 1792

Ledwo zaczął się sezon letni, a już pojawiają się informację o tym, że korzystanie z plaży miejskiej w Nowogardzie nie jest w pełni możliwy. I nie chodzi o wątpliwie zdatną do kąpieli wodę w jeziorze.

Nielegalny zakaz wprowadzania psów, ale sprzątać po nich trzeba

Ledwo zaczął się sezon letni, a już pojawiają się informację o tym, że korzystanie z plaży miejskiej w Nowogardzie nie jest w pełni możliwy i bezpieczny. I nie chodzi o wątpliwie zdatną do kąpieli wodę w jeziorze. Tym razem problemem są zwierzęta, a raczej ich opiekunowie.

Mam sześcioletniego psa i dwuletnie dziecko- pisze do nas Pani Magdalena. Do tej pory absurdem był dla mnie zakaz wprowadzania psów na teren plaży, szczególnie że jest to zakaz nielegalny. Po ostatniej wizycie jednak zdanie zmieniłam. Mój syn uwielbia ganiać boso i przy okazji spaceru po plaży w Nowogardzie pozwoliłam mu na to. Niestety frajda biegania po wodzie i trawie nie trwała długo, bo po kilku minutach znalazłam w trawie psią kupę.- pisze dalej nasza czytelniczka, która dalej pyta czy jest jaki sposób na wymuszenie na opiekunach czworonogów, aby sprzątali po swoich podopiecznych.

Nasza czytelniczka sugeruje także, żeby zamiast tabliczek informujących o zakazie wprowadzania psów umiejscowić plakaty o obowiązkowym sprzątnięciu po swoim pupilu. Przydałyby się także kosze z woreczkami, żeby osoby nieprzygotowane na sprzątanie po swoim podopiecznym nie miały wymówki, żeby kupy nie posprzątać.

Tabliczki informujące o zakazie wprowadzania psów na plażę miejską w Nowogardzie umiejscowione są przy każdym wejściu na jej teren. Tak jak pisała Pani Magdalena, taki zakaz jest niezgodny z prawem, co niejednokrotnie pokazały wyroki Sądu Najwyższego.

Gmina czy sam burmistrz nie może określić miejsc, gdzie będzie obowiązywał zakaz wstępu ze zwierzętami, bo taka regulacja ograniczałaby swobodę obywatelską. Lokalne władze mogą jedynie określić pewne ograniczenia, by spacer z psem nie był uciążliwy oraz nie zagrażał innym użytkownikom.

O ile samego zakazu przestrzegać nie musimy, bo za jego złamanie nie grozi nam żadna kara, tak za pozostawienie nieporządku po swoim pupilu możemy zostać ukarani mandatem.
Polecane