Dzisiaj jest: 9.7.2020, imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Chcą finansować dojazd do pracy osobom niepełnosprawnym

Dodano: rok temu Czytane: 1624

Osoby niepełnosprawne z Nowogardu mogą podjąć pracę w goleniowskim ZAZ-ie

Chcą finansować dojazd do pracy osobom niepełnosprawnym
Jest szansa na zatrudnienie od zaraz przynajmniej 10 osób niepełnosprawnych z terenu gminy Nowogard w goleniowskim Zakładzie Aktywności Zawodowej. Docelowo ta liczba może zwiększyć nawet do 20. Problemem jest jedynie dowóz tych osób do miejsca pracy.

Radni jednego z klubów chcieliby, aby gmina Nowogard podjęła się zapewnienia tym osobom dojazdu do zakładu pracy. Chodzi o zorganizowanie transportu poprzez wynajęcie busa przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych lub wygospodarowanie środków dla zapewnienia pokrycia kosztów dojazdu osobom niepełnosprawnym.

Radnej Wiąz z SLD pomoc gminy w zapewnieniu bezpłatnych dojazdów do ZAZ-u w nie przypadł do gustu. W jej opinii osoby zatrudnione w zakładzie pracy chronionej za wykonywaną pracę są wynagradzane co miesiąc i w związku z tym, powinni pokrywać koszty dojazdów samodzielnie.

Zakład Aktywności Zawodowej w Goleniowie działalność rozpoczął w zeszłym roku. Obecnie działa tam 6 zakładów pracy świadczące usługi takie jak: pralnia, myjnia samochodowa, catering czy zakład utrzymania terenów zielonych.

Osoby niepełnosprawne pracują tylko w wymiarze czterech godzin dziennie, więc będziemy działali w systemie dwuzmianowym.

W zakładzie działa system dwuzmianowy a zatrudnieni pracują w wymiarze czterech godzin. Wynagrodzenie jest na poziomie najniższej pensji krajowej, czyli około 900 zł miesięcznie. Poza aktywnością zawodową zakład zapewnia zatrudnionym także m.in. rehabilitację w wymiarze jednej godziny dziennie.

Osoby niepełnosprawne są jedną z najbardziej wykluczonych grup na rynku pracy, a możliwości podęcia przez nich zatrudnienia są bardzo ograniczone. ZAZ wychodzi naprzeciw tym problemom  i proponuje pracę osobom niepełnosprawnym z terenu naszej gminy. Jedyne co stoi na przeszkodzie to komunikacja pomiędzy Nowogardem a Goleniowem, na którą w razie chęci wsparcia osób niepełnosprawnych chcących podjąć zatrudnienie należy wygospodarować z budżetu gminy kwotę około 72 tys. rocznie.

Przypomnijmy, że komunikacja miejska, która od kilku lat funkcjonuje na terenie miasta Nowogard dla wygody jego mieszkańców, kosztuje gminę w tym roku 318 tys. zł.
Polecane