Dzisiaj jest: 9.7.2020, imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki

Pomoc gminy dla szpitala jest nieunikniona

Dodano: rok temu Czytane: 1736

Temat zadłużenia i ogólnej sytuacji finansowej Samodzielnego Publicznego Szpitala w Nowogardzie został poruszony na środowej sesji Rady Miejskiej.

Pomoc gminy dla szpitala jest nieunikniona


Temat zadłużenia i ogólnej sytuacji finansowej Samodzielnego Publicznego Szpitala w Nowogardzie został poruszony na środowej sesji Rady Miejskiej.

Szpital jest w trudnej sytuacji i bez wsparcia finansowego nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać- podsumował w luźnej dyskusji dyrektor Lembas. Zaprzeczył jednak jakoby kwota prawie 6 mln zaległości, o którym poinformowała w opinii Regionalna Izba Obrachunkowa, była kwotą poprawną. Skarbnik wyjaśniał, że wspomniana kwota jest najprawdopodobniej kwotą wszystkich zobowiązań szpitala i wliczono w nią także zobowiązania, których termin zapłaty jeszcze nie minął. Pozostałe kwoty zadłużenia szpitala, o których informowaliśmy w zeszłym tygodniu wg. dyr. Lembasa są zgodne z prawdą.

Dyrektor zapewnił, że w związku z błędnymi danymi podanymi do publicznej wiadomości przez Regionalną Izbę Obrachunkową, gmina będzie wnioskowała o sprostowanie. Niemniej jednak jeśli RIO faktycznie źle zinterpretowało dokumenty przekazane przez gminę, zaległości szpitala mogą pomniejszyć się jedynie o około 1,5 mln zł. Na taką właśnie kwotę opiewa kontrakt z NFZ.

Chcą od powiatu pieniędzy na szpital


Burmistrz pomocy dla nowogardziej placówki chce szukać w powiecie. Wsparcie finansowe kwotą miliona złotych z powiatu uzasadnione jest- według dyrektora Lembasa- tym, że Nowogardzka placówka obsługuje także wielu pacjentów z terenu powiatu goleniowskiego.

Przypomnijmy, że powiat goleniowski prowadzi szpital w Goleniowie. Pomimo że ten regularnie przynosi duże straty, powiat, jako organ prowadzący co roku bierze na siebie pełną odpowiedzialność i straty wynikające z prowadzenia działalności leczniczej pokrywa z własnego budżetu.

Radni chcą "zrzutki" gmin

Radni wpadli na pomysł, aby w przyszłości zadłużenie szpitala częściowo pokrywały gminy, których przedstawiciele zasiadają w radze społecznej nowogardzkiego szpitala (czyli gmina Resko, Osina, Maszewo i Dobra).

Podczas luźnej dyskusji nie padły szczegóły, czy w takiej sytuacji środki finansowe miałyby być proporcjonalne do liczby leczonych pacjentów z terenu danej gminy i co z gminami, których przedstawiciele nie zasiadają w Radzie Społecznej Szpitala, lub w sytuacji, kiedy któryś z nich chciałby zrezygnować z tej funkcji.

Należy pamiętać, że decyzja gminy Nowogard o przejęcie i wzięciu w zarządzanie placówki w Nowogardzie była samodzielną decyzją samorządu i to na jego barkach spoczywa obowiązek pokrywania strat szpitala. Jeśli samorząd chce realizować zadania z zakresu ochrony zdrowia, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej powinien każdorazowo w budżecie znaleźć kwotę, która umożliwiłaby pokrycie strat placówki. Na tę chwilę- jak zaznacza dyr. Lembas- kwota ta powinna wynosić około 2 mln zł. rocznie, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie szpitala.

Na czerwcową sesję powinien być przygotowany projekt uchwały, w którym burmistrz określi, z których inwestycji zrezygnujemy, aby móc pokryć zobowiązania szpitala.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Radni o trudnej sytuacji finansowej szpitala dowiedzieli się ponoć z artykułu w dzienniku nowogardzkim. Ten z kolei o opinii RIO wysłanej do nas 8 maja, dowiedział się dopiero po publikacji na naszym portalu i także dzięki naszej administratorce wszedł  w posiadanie dokumentu, co skrupulatnie zataił. No cóż, honoru za pieniądze (nawet te publiczne) się nie kupi. Honor albo się ma albo nie.

 
Polecane