Dzisiaj jest: 7.12.2019, imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Zamontowano pierwsze ogólnodostępne urządzenie do ratowania życia

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 1518

Pierwszy automatyczny defibrylator zewnętrzny został zamontowany na Placu Wolności w Nowogardzie.

Zamontowano pierwsze ogólnodostępne urządzenie do ratowania życia

Automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED) umiejscawiane są w autobusach, szkołach, kinach, parkach, czy przy marketach. Urządzenia coraz częściej pojawiają się tam, gdzie na co dzień przebywa dużo ludzi. Coraz częściej przybywa ich w całej Polsce. Jest ich od kilku do nawet kilkudziesięciu na jedną miejscowość. W Nowogardzie zamontowano właśnie pierwsze urządzenie.

Jako najlepszą lokalizację defibrylatora w Nowogardzie uznano stare centrum miasta. Urządzenie kilka dni temu zostało zamontowane na bocznej ścianie Urzędu Miejskiego na Placu Wolności i na razie będzie jedynym tego typu sprzętem, dostępnym dla mieszkańców naszego miasta.

AED to przenośny aparat, który może przywrócić poprawny rytm pracy serca u pacjenta, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i może być stosowane przez każdego. Automatycznie bada pacjenta i jeśli nie ma potrzeby, nie zadziała, więc nie można przy jego użyciu zrobić nikomu krzywdy. Ponadto po uruchomieniu wydaje szczegółowe instrukcje. Jeśli wykryje rytm serca wskazany do defibrylacji, ładuje się i nakazuje np.: „Nie dotykać pacjenta, nacisnąć przycisk defibrylacji”. Prosi też np. o to, żeby ludzie się odsunęli i przypomina o wezwaniu pogotowia ratunkowego.

Defibrylator w Nowogardzie ma być podłączony pod system, który będzie wysyłał informację o jego użyciu do służb ratowniczych.
Na tę chwilę AED jest owinięty czarną folią. Zostanie odsłonięty najprawdopodobniej po "oficjalnym odebraniu".

Sam defibrylator wiszący na ścianie nie uratuje życia. Niezbędne w tym przypadku są także szkolenia dla mieszkańców, które zaznajomią ich ze sprzętem tak, aby w sytuacji, kiedy zajdzie taka potrzeba jak najwięcej osób nie bało się go wykorzystać.

 
Polecane