Dzisiaj jest: 21.9.2019, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Kolejny pożar budynku mieszkalnego. Tym razem w Wołowcu

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 2696

W Wołowcu zapalił się dach murowanego domu. Strażacy ugasili ogień zanim rozprzestrzenił się na budynek.

Kolejny pożar budynku mieszkalnego. Tym razem w Wołowcu

Dzisiaj około godziny 4.00 w nocy sześć zastępów staży pożarnej zostało zadysponowanych do miejscowości Wołowiec, gdzie w jednym z budynków mieszkalnych wybuchł pożar. Na miejscu okazało się, że ogień pojawił się na nieużytkowanym poddaszu budynku. Na szczęście strażakom szybko udało się opanować ogień, zanim ten rozprzestrzenił się na cały budynek.

W wyniku pożaru zniszczeniu uległa część dachu przy kominie. Dla bezpieczeństwa część dachu musiała zostać rozebrana przez strażaków. Na szczęście w wyniku pożaru żaden z mieszkańców nie ucierpiał.

Najprawdopodobniej pożar zaczął się od zapalenia sadzy w kominie.

Jest to już drugi poważny pożar w gminie Nowogard w ciągu ostatnich dni. Poprzednie zdarzenie miało miejsce 8 kwietnia w miejscowości Wyszomierz.

Najczęstszą przyczyną tego typu zdarzeń jest zalegająca sadza w kominie, która niestety wynika z zaniedbań mieszkańców.

Paląca się sadza osiąga bardzo wysoką temperaturę, przez spowodować może pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla, który zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców budynku.

Dlatego też bardzo potrzebne są apele do ludzi, aby w należyty sposób dbali o przewody kominowe i regularnie dokonywali ich czyszczenie. Wizyta kominiarza to niewielki koszt w porównaniu do ewentualnej odbudowy zniszczeń spowodowanych przez palącą się sadzę.
Źródło: Zdjęcia wykonane przez OSP Wyszomierz
Polecane