Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Wzrosła maksymana stawka za wywóz szamba. Będzie drożej w Nowogardzie

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 1199

Po raz pierwszy od 8 lat może wzrosnąć cena za wywóz tzw. szamba na terenie gminy Nowogard.

Wzrosła maksymana stawka za wywóz szamba. Będzie drożej w Nowogardzie

Podczas środowej sesji radni większością głosów 7- za, 1- przeciw (aż 11 wstrzymało się od głosu) przegłosowali podwyższenie maksymalnej stawki, jaką może żądać przedsiębiorstwo za opróżnienie, wywóz i unieszkodliwienie nieczystości z tzw. szamba na terenie gminy Nowogard. Dotychczas mieszkańcy gminy za odprowadzenie m3 szamba byli obciążani kwotą 22 zł netto. Nowa stawka wzrosła o 8 zł i wynosi na tę chwilę 30 zł netto.

Wniosek o zmianę dotychczasowej stawki, która niezmiennie obowiązywała od marca 2011 roku, złożył PUWiS, argumentując to wzrostem kosztów świadczenia usług w ciągu ośmiu lat, a w szczególności wzrostem przeciętnego wynagrodzenia pracowników (płaca minimalna wzrosła przez ten czas o ponad 38%) oraz wzrostem kosztów eksploatacji pojazdów.

Podjęta przez radnych uchwała określa maksymalną stawkę, jaką może żądać przedsiębiorstwo za metr sześcienny nieczystości ze zbiorników bezodpływowych i będzie obowiązywać wszystkie podmioty (nie tylko PUWiS) mające pozwolenie na świadczenie tego typu usług na terenie naszej gminy.

Nie oznacza to jednak, że ceny wzrosną od razu. Jak wyjaśniał Damian Simiński, wiceprezes PUWiS- spółka podwyżki chce wprowadzać stopniowo. Przyjęcie zaproponowanej kwoty będzie jedynie umożliwiało przedsiębiorcom prowadzenie działalności do 2023 r. bez ponownych wniosków do gminy o podniesienie górnej stawki.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotychczasowe stawki, które obowiązywały przez ostatnie 8 lat w Nowogardzie, były jednymi z najniższych w regionie. Dla porównania w gminie Maszewo za m3 nieczystości maksymalna stawka wynosi od 30,82 do 52.38 zł netto (w zależności od odległości). Podobnie jest w gminie Łobez, gdzie rada wyznaczyła 5 stref odbioru nieczystości, a górne stawki w poszczególnych strefach wahają się od 29. 30 zł do 73,90 zł. W Płotach maksymalna kwota wynosi- 31 zł netto + 3,50 za każdy kilometr poza obrębem miasta, w Dobrej- 35 zł.

Z naszych informacji wynika, że spółka PUWiS z działalności odbierania nieczystości ze zbiorników bezodpływowych w ciągu roku odnotowała straty w wysokości ponad 100 tys. zł.
Jak podkreślił wiceprezes PUWiS- wywóz nieczystości płynnych jest działalnością dodatkową spółki, której przedsiębiorstwo świadczyć nie musi. Jeśli okaże się, że świadczenie tych usług nie jest rentowne (czego ewidentnie mamy przykład przy obecnych stawkach) spółka może odstąpić od wykonywania tych usług i wypowiedzieć umowy zgodnie z zawartymi w nich warunkami wypowiedzenia.

Podczas długiej dyskusji, jaka toczyła się na sali obrad na środowej sesji, można było odnieść wrażenie, że radni zrozumieli intencje, z jakimi przyszedł przedstawiciel spółki PUWiS, który w jasny sposób przedstawił sytuację przedsiębiorstw i problemy z ich utrzymaniem przy "przestarzałych" stawkach.

Głosowanie nad uchwałą nie było tego odzwierciedleniem.

Głosowało 18 radnych. 7 (z SLD) było za przyjęciem uchwały, czyli za zwiększeniem górnego progu, 1 radny był przeciwko (PSL) a 11 wstrzymało się od głosu (cały obecny klub NOWA i PiS oraz dwóch radny z SLD).

Co oznacza w tym przypadku wstrzymanie się od głosu?

Nieodpowiedzialność, bezradność, nieumiejętność rzetelnej pracy?

Radni nie wiedzieli jak głosować? Nie potrafili podjąć decyzji?

Nie głosowali za przyjęciem uchwały, żeby mieszkańcy nie obciążyli ich winą za podwyższenie cen?

Nie głosowali przeciw uchwale, żeby za chwilę nie okazało się, że przez ich decyzję na terenie naszej gminy nie ma chętnych na wywóz nieczystości?

Czyżby w radzie pojawiło się nowe motto? - Co złego to nie my. Umywamy rączki od problematycznych spraw i lecimy dalej?

Cała dyskusja w tej sprawie pod linkiem 
https://www.youtube.com (od 39 minuty).
 
Imienne głosowanie nad uchwałą.
Źródło: foto: FB Mineralica Sp. z o.o.
Polecane