Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Zdrowe powietrze w Nowogardzie- Gmina dopłaci do wymiany pieców

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 1225

Radni przyjęli uchwałę w sprawie dofinansowania wymiany starych pieców na proekologiczne źródło ciepła

Zdrowe powietrze w Nowogardzie- Gmina dopłaci do wymiany pieców

Rusza program Zdrowe Powietrze w Nowogardzie. Już najprawdopodobniej w połowie kwietnia przyjmowane będą wnioski na dofinansowanie likwidacji starego pieca węglowego i wymiany jego na inne proekologiczne źródło ciepła w budynkach jedno i wielorodzinnych na terenie gminy Nowogard. Dofinansowanie dotyczy osób fizycznych.

Wysokość dopłaty wyniesie do 50% poniesionych kosztów, jednak nie więcej jak 3000 zł w przypadku budynków jednorodzinnych. W budynkach wielorodzinnych maksymalna kwota dotacji wynieść ma 5000zł.

Program gminny obejmie wymianę pieca lub kotła starej generacji na paliwo stałe, na proekologiczne źródło ciepła takie jak kocioł: gazowy, olejowy, zasilany prądem elektrycznym, na biomasę i paliwo stałe co najmniej 5 klasy.

Dofinansowanie od Gminy będzie mogło być przeznaczone jedynie na zakup kotła. Program nie obejmie zwrotu kosztów demontażu starego i montażu nowego źródła ogrzewania oraz instalacji armatury niezbędnej do wykonania nowego systemu ogrzewania.

Dotacja udzielana będzie w formie refundacji kosztów. Wypłata środków nastąpi dopiero po realizacji inwestycji opisanej we wniosku i po prawidłowym udokumentowaniu wykonanych prac oraz poniesionych kosztów.

W budżecie na rok 2019 na program przewidzianych jest 100 tys. zł. O przyznaniu dotacji decydować będzie kolejność złożenia wniosku.

Gmina nie daje gwarancji, że będzie możliwość łączenia dofinansowania z dotacjami Programu Antysmogowego Urzędu Maszałkowskiego. Z rządowym programem Czyste Powierze gminne dofinansowanie nie wchodzi w kolizję prawną.

. 
Polecane