Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Mieli remontować domki, a znowu szukają dzierżawcy, który zainwestuje w mienie gminy

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 1226

Gmina ogłosiła kolejny przetarg na dzierżawę "Ośrodka Rekreacyjnego w Nowogardzie".

Mieli remontować domki, a znowu szukają dzierżawcy, który zainwestuje w mienie gminy
 

" Domki na plaży wróciły do właściciela... Przed Gminą dużo pracy, aby doprowadzić ten teren wraz z domkami letniskowymi do porządku. Miejmy nadzieję, że w przyszłoroczny sezon urlopowy, wyremontowane domki na plaży, ponownie się zapełnią turystami, którzy z chęcią będą spędzać urlop nad naszym jeziorem, jak to było dawniej." - Tego typu wpisy w kwietniu zeszłego roku czytaliśmy na urzędowej stronie. Od tamtej pory w tzw. Ośrodku Wypoczynkowym w Nowogardzie nic, poza wykoszeniem terenu, nie zmieniło się.


Wydawać by się mogło po kwietniowym komunikacie, że właściciel domków na nowogardzkiej plaży, którym jest Gmina Nowogard, zrobi wreszcie porządek na terenie ośrodka i doprowadzi to miejsce do stanu używalności. Okazuje się jednak , że magistrat  po raz kolejny nie poradził sobie z problemem i szuka kolejnego dzierżawcy, który zechce w ciemno zainwestować w mienie gminy.

"Ośrodek" popada w ruinę od kilku lat. Stan techniczny na tę chwilę jest tragiczny. Domki letniskowe niszczeją i wymagają gruntownych remontów (foto poniżej).

Aby doprowadzić zdewastowane nieruchomości do stanu używalności, należy zainwestować spore pieniądze. Gmina Nowogard liczy, że znajdzie się chętny inwestor, który dzierżawiąc obiekt doprowadzi go do porządku. W domkach potrzebny jest generalny remont. Począwszy od odgrzybienia ścian i sufitów poprzez wymianę glazury i terakoty, paneli podłogowych do wstawienie szyb w oknach i wymiany drzwi. Dodatkowo nowy gospodarz będzie musiał zadbać o wyposażenie domków w potrzebny sprzęt taki jak m.in. sprzęt agd, meble i przenośne grzejniki. Ponadto gmina liczy także na przychody z tytułu dzierżawy obiektu i podatku od nieruchomości.

Koszty związane z inwestycją są niemałe, a zyski z prowadzenia działalności rekreacyjno sportowej i gastronomicznej, które narzuca potencjalnemu dzierżawcy gmina na tę chwilę są mało realne do osiągnięcia.

Nie da się ukryć, że zainteresowanie nowogardzkim jeziorem jako miejscem do letniego wypoczynku maleje z roku na rok. Czy można liczyć że przy takim stanie rzeczy wynajem domków czy miejsc namiotowych w okresie letnim spotka się z zainteresowaniem turystów?

Minionego lata nowogardzka plaża nie trafiła nawet na listę kąpielisk. Gmina nie zgłosiła akwenu najprawdopodobniej z obawy przed niesprostaniem wymogom sanepidu, który w przypadku zgłoszenia kąpieliska kontroluje m. in. jakość wody.

Badań wody nie było cały zeszły sezon (poza tymi "na oko") a ze względu na jej wątpliwą jakość nad jeziorem wypoczywali tylko nieliczni mieszkańcy okolicy. Wiele osób zrezygnowała z letnich kąpieli, wybierając pewniejsze miejsca. W tym roku nie zanosi się, że będzie lepiej. Liczni mieszkańcy Nowogardu już dawno przestali wierzyć, że nad jeziorem jeszcze kiedyś będzie tak jak było dawniej, kiedy plaża wypełniona była po brzegi ludźmi i cały sezon tętniła życiem.

Czy biorąc pod uwagę dramat, jakim niewątpliwie jest zaniedbanie miejskiego jeziora, jest szansa, że ktoś zdecyduje się być gospodarzem Ośrodka Wypoczynkowego w Nowogardzie i będzie on służył wyłącznie turystom przybyłym w celach rekreacyjnych?

 
Polecane