Dzisiaj jest: 30.5.2020, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Oszukali mnie na 3 tysiące złotych- historia młodej kobiety z Nowogardu

Dodano: rok temu Czytane: 5253

Przez oszustów internetowych straciła 3 tyś. zł.

Oszukali mnie na 3 tysiące złotych- historia młodej kobiety z Nowogardu

Młoda kobieta z Nowogardu opisała nam przykrą sytuację, do której doszło w zeszłym tygodniu. Oszuści internetowi okradli jej wszystkie oszczędności, które zbierała na wyprawkę dla dziecka, które przyjdzie na świat za niespełna 3 miesiące.

Pani Katarzyna (imię zmieniono) jest w 6 miesiącu ciąży i w związku z tym od jakiegoś czasu szukała dla dziecka potrzebnych rzeczy.  Na FB na marketplace natknęła się na ogłoszenie w którym mężczyzna proponował oddać za darmo rzeczy. Chętna osoba miała pokryć jedynie koszty wysyłki.

Pani Kasia tłumaczy, że przez chwilę miała wątpliwość co do tego sprzedawcy, jednak po namyśle stwierdziła, że jeżeli nawet ktoś chce ją oszukać, to straci jedynie 9 zł., czyli kwotę za wysyłkę. Kobieta podała swoje dane i numer telefonu, na który dostać miała potwierdzenie do zapłaty z firmy dhl. Dokonała zapłaty i wszystko było w porządku, aż do dnia następnego.

Na drugi dzień, kiedy kobieta chciała zapłacić rachunek za prąd, okazało się, że z konta zamiast 9 zł zniknęły oszczędności w wysokości 3 tyś zł, które Pani Kasia z narzeczonym odkładali na wyprawkę dla dziecka.

Jak pisze Pani Katarzyna- Zadzwoniłam od razu do banku, żeby zablokować transakcje, oczywiście było już za późno. Na policji nam nie pomogli nawet nie przyjęli zgłoszenia tylko kazali iść do banku wszystko zablokować. W banku złożyliśmy reklamację na którą odpowiedź była już następnego dnia. Bank reklamację odrzucił. Próbujemy jeszcze się odwoływać, ale z tego, co się dowiedzieliśmy to są marne szanse na odzyskanie tych pieniędzy. Piszę do Państwa ku przestrodze dla innych. Oczywiście kto chce może nas wesprzeć albo chociaż coś poradzić. Dziś byłam też na innym komisariacie policji złożyć zawiadomienie, mam nadzieje, że uda im się cos zdziałać, bo mamy numer konta sprawcy, bank w którym konto jest założone oraz adres IP z którego się logowali.

-----------------

Pamiętajmy, że internet to nie tylko źródło wiedzy i rozrywki ale także skupisko zagrożeń. Oszuści internetowi wykazują się coraz większą kreatywnością. Co chwilę pojawiają się nowe sposoby na wyłudzanie pieniędzy i coraz częściej słyszymy o ich ofiarach.

Bądźmy czujni i nie ufni. Weryfikujmy informacje, nie podawajmy swoich osobistych danych, nie pobierajmy niczego z nieznanych stron internetowych, nie klikajmy żadnych odsyłaczy w e-mailu, nie otwierajmy załączników do wiadomości e-mail, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy, nie dajmy się nabrać na pozornie atrakcyjne oferty.

Jeśli już dojdzie do sytuacji, kiedy zostaniemy w sieci oszukani, informujmy o tym publicznie. Dzięki szybkiej reakcji i informacji inni użytkownicy mogą uniknąć oszustwa.

Poniżej wiadomość jaką otrzymała poszkodowana.


Poniżej link do strony, gdzie opisane są najczęstsze zagrożenia. Pamiętajmy, że scenariusz działania bardzo szybko się zmienia.
https://www.heuristic.pl/blog/internet/Najczestsze-oszustwa-w-Internecie-i-metody-walki


 
Polecane