Dzisiaj jest: 23.7.2019, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Sesja inauguracyjna Rady Miejskiej w Nowogardzie, czyli nowy sezon...

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 2595

Rada bez przewodniczącego, sesja bez transmisji- tylko u nas takie cuda.

Sesja inauguracyjna Rady Miejskiej w Nowogardzie, czyli nowy sezon...

Sesja inauguracyjna rozpoczynająca pracę nowej rady odbyła się dziś w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie. Na początku obrad radni otrzymali zaświadczenia o zdobyciu mandatu, po czym złożyli uroczyste ślubowanie i przystąpili do wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej.

Swoją kandydaturę zgłosił klub SLD- Jacek Rafiński, PiS- Marcin Nieradka i NOWa- Jowita Pawlak. Głosowanie które przebiegało w trybie tajnym nie wyłoniło zwycięzcy i wymagana była dogrywka pomiędzy kandydatami SLD i NOWa.

Minimalna ilość głosów wymagana do dokonania ważnego wyboru przewodniczącego zgodnie z regulaminem głosowania wynosiła 11 głosów, czyli większość z 21 członków Rady Miejskiej.

W drugiej turze oddano 18 głosów ważnych, w tym dwa bez dokonania wyboru i 3 głosy nieważne. Stosunkiem głosów 9- dla Jacka Rafińskiego i 7- dla Jowity Pawlak, przewodniczącego nie wybrano, a tym samym nie dokonano wyboru jego zastępców. Obrady sesji odroczono do 4 grudnia.

Przypomnijmy, że w obecnej kadencji Klub SLD w radzie ma- 9, NOWa- 7, PiS-3 a PSL- 2 mandaty. Gdzie się podziała koalicja i poparcie, jakiego dokonali na rzecz J. Pawlak przegrani w I turze wyborów na burmistrza, kandydaci PSL i PiS?

Podczas inauguracyjnej sesji zaprzysiężony został także burmistrz Nowogardu, który od początku trzeciej kadencji pokazał, że jego, jako chyba jedynego włodarza w kraju, prawo nie obowiązuje.

Zgodnie ze styczniową nowelizacją ustawy o samorządzie ustawodawca nałożył m.in. na gminy obowiązek transmisji, nagrywania i udostępniania nagrań z sesji. Obrady mają być utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, a nagrania transmisji i retransmisji powinny być udostępniane na stronach internetowych jednostek. Tak też się dzieje we wszystkich gminach, jednak nie w naszej. W Nowogardzie jak zwykle jest inaczej i zapowiada się, że przez kolejne pięć lat dużo się nie zmieni.

.
 
Polecane