Dzisiaj jest: 23.7.2019, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Epidemia w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Niemal połowa funkcjonariuszy na L4

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 5298

Na 200 funkcjonariuszy w dziale ochrony ZK, na L4 ma obecnie przebywać około 90.

Epidemia w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Niemal połowa funkcjonariuszy na L4


Porozumienie związków mundurowych z MSWiA podpisane 8 listopada nie we wszystkich służbach zakończyło protest. W boju o godne warunki pracy i wyższe wynagrodzenia pozostała Służba Więzienna i Krajowa Administracja Skarbowa, które przez brak ujęcia w porozumieniu zaostrzają protest.

"Nie możemy pogodzić się z pominięciem nas w tym porozumieniu"- mówi w rozmowie z nami jeden z funkcjonariuszy ZK w Nowogardzie. "Policja wywalczyła co chciała, a nas traktują jakbyśmy nie byli mundurówką. Tracimy już cierpliwość. Chodzi nam m.in. o niskie płace i rosnącą liczbę nadgodzin, za które nie chcą nam dać wolnego ze względu na ogromne braki kadrowe, a tym bardziej zapłacić za przepracowane godziny. To jest nasze pięć minut i nie odpuścimy. Będziemy walczyć solidarnie i do końca!"- dodaje.

Masowe zwolnienia lekarskie zaczęły napływać od piątku 9 listopada. Do tej chwili, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ponad 100 funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Nowogardzie przebywa na L4. Zwolnienia "chorobowe" wciąż jednak napływają. "Epidemia" wśród pracowników SW rozprzestrzenia się w całej Polsce.

Sytuacja w Nowogardzie jest bardzo poważna. Aby zapewnić ciągłość służby, mają być ściągani funkcjonariusze z innych jednostek.

"Ja się nie dziwię, że brakuje ludzi. Obecnie przychodząc do Zakładu Karnego proponuje się funkcjonariuszowi 2100 zł. W Biedronce mają więcej na start niż u nas. Jesteśmy przemęczeni tą sytuacją, wiecznie wisimy na telefonach, bo nie ma ludzi do pracy. Nikt Nas nie zrozumie. Nikt nie wie, jaka jest presja na nas wywierana i w jakim stanie psychicznym jesteśmy. Nie możemy pozwolić sobie na mniejsze wynagrodzenia i gorsze warunki niż inne służby mundurowe"- dodaje nasz rozmówca.

Funkcjonariusze zapowiadają, że nie zakończą protestu, dopóki nie zostaną zapewnieni, że zmiany wywalczone przez służby mundurowe obejmą także Służbę Więzienną.

Porozumienie MSWiA podpisane w czwartek ze służbami mundurowymi przewiduje m.in. 650 złotych podwyżki od stycznia 2019 roku i kolejne 500 złotych od stycznia 2020 roku; nadgodziny płatne w 100 procentach i pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby.
Polecane