Dzisiaj jest: 25.5.2019, imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Coraz więcej zwierząt na drodze. Dbając o swoje bezpieczeństwo- zwolnij

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 3526

Jesień to pora roku, gdzie pogarszają się warunki atmosferyczne i drogowe, dlatego wsiadając za kierownicę zachowajmy szczególną ostrożność.

Coraz więcej zwierząt na drodze. Dbając o swoje bezpieczeństwo- zwolnij

Wraz ze zmianą pory roku na zewnątrz szybko zapada zmierzch, jest mgliście i deszczowo. Na drodze znacznie pogarsza się widoczność, co utrudnia zauważenie zarówno pieszych jak i zwierząt na drodze.


W miesiącu wrzesień br. na terenie Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie odnotowano siedem zdarzeń drogowych, polegających na zderzeniu jadącego pojazdu ze zwierzyną. Zdarzenia te miały miejsce zarówno na drogach wojewódzkich jak i na trasach szybkiego ruchu. Przedmiotowe kolizje odnotowano w czterech przypadkach, w późnych godzinach wieczornych, po zapadnięciu zmierzchu, a w trzech przypadkach zdarzenia drogowe miały miejsce wczesnym porankiem. We wszystkich przypadkach doszło do uszkodzenia pojazdów.

Na terenie gminy Goleniów wiele dróg posiada znaki drogowe ostrzegające o pojawianiu się zwierzyny dzikiej, bądź zwierząt gospodarskich. Poruszając się po drogach, przy których umieszczone są takowe znaki, należy zachować szczególną ostrożność, uważnie obserwować drogę i jej otoczenie, a co najważniejsze - zwolnić. Należy pamiętać, że zwierzęta, zwłaszcza dzikie, poruszają się własnymi ścieżkami, w związku z czym zalecamy zachowanie ostrożności i rozwagi, szczególnie przy poruszaniu się po drodze w pobliżu lasów.

W przypadku, gdy jednak dochodzi do zderzenia ze zwierzęciem, należy pamiętać o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności, a przede wszystkim:

 

  • Zabezpieczyć miejsce zdarzenia - zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt ostrzegawczy;

  • Wezwać na miejsce zdarzenia Policję;

  • W przypadku, gdy na skutek zdarzenia są ranni należy udzielić im pomocy, wezwać Pogotowie Ratunkowe;

  • W żadnym wypadku nie należy podchodzić do potrąconego zwierzęcia, gdyż ranne może zaatakować.


Policjanci apelują do wszystkich kierowców o dostosowanie prędkości do obowiązujących na drodze znaków, ale i też do panujących warunków atmosferycznych i drogowych.

Źródło: Policja
Polecane